Czym się różni?

Na czym polega?

Na co zwrócić uwagę w gabinecie, by zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Procedury, które powinniśmy przestrzegać są różne w zależności, od pracy która wykonujemy w salonie. Skupiając się na stylizacji paznokci zwróć uwagę na to czy twoja stylistka używa jednorazowych przyborów, takich jak pilniczek, który powinien być zawsze nowy podczas każdej stylizacji, niezależnie czy należy on tylko do nas i przychodzimy do salonu stale (dobrym rozwiązaniem jest pytanie klienta czy chciały go zabrać ze sobą do domu czy po prostu mamy go wyrzucić), patyczek różany (jego alternatywa może być pusher-kopytko, które oczywiście poddajemy procesowi sterylizacji), kapturki na frezy o ile są używane, waciki bezpyłowe oraz rękawiczki. Resztę narzędzi poddajemy sterylizacji lub dezynfekcji.

Dezynfekcje możemy podzielić na dwie główne części: dezynfekcji skóry i dezynfekcji powierzchni. Pamiętajmy, że do tego potrzebujemy różnych preparatów dedykowanych do danej czynności. Wgłębiając się w dezynfekcje powierzchni możemy ją podzielić również na dezynfekcje powierzchni dużych, małych oraz dezynfekcje narzędzi. W naszym salonie do tych czynności używamy: MEDISEPT Velox® Top AF Neutral, AHD 1000, MEDISEPT Viruton® Extra oraz Aniosyme dd1. Jeśli chodzi o zastosowanie zawsze trzymamy się wytycznych z instrukcji, które są umieszczone na tyle produktu. W salonie codziennie rano sporządzany jest roztwór do dezynfekcji narzędzi. Po każdej stylizacji paznokci narzędzia są wkładane do wanny z wyjmowanym sitem, gdzie znajduje się już zrobiony roztwór płynu dezynfekująco-myjącego oraz pozostawiane tam na minimum 15 minut, pamiętając o tym by narzędzia były w całości zanurzone. Następnie wkładamy je do myjki ultradźwiękowej, gdzie ponownie w roztworze poddane zostają ultradźwiękom. Po wyciągnięciu są dokładnie myte szczoteczką pod ciepłą bieżącą woda. Na zakończenie całej procedury wykładamy narzędzia na miejsce, gdzie będą mogły zostać osuszone a później zabezpieczone. W tym momencie proces dezynfekcji zostaje zakończony. Pamiętajmy jednak o tym, że sama dezynfekcja nie wystarczy, odpowiada ona jedynie za działanie bakteriobójcze, drożdżakobójcze oraz wirusobójcze zgodnie z normą EN 14476, nie zabija ona jednak form przetrwalnikowych.

Następnym krokiem by narzędzia stały się całkowicie bezpieczne i przygotowane do użytku jest sterylizacja. To ona pozwalam nam na pozbycie się form przetrwalnikowych mikroorganizmów oraz otrzymanie jałowych narzędzi, które następnie mogą być bezpiecznie używane podczas usługi nawet w momencie przerwania ciągłości naskórka, nie mamy wtedy możliwości narazić klienta na niedogodne skutki np. choroby takie jak pałeczka ropy błękitnej (potocznie zwana zieloną bakterią) -często spotykana i bardzo zaraźliwa. W naszym salonie sterylizacje zlecamy firmie zewnętrznej, zabezpieczamy narzędzia po dezynfekcji oraz dostarczamy do punktu. Do autoklawu, w którym odbywa się ten etap wkładana są narzędzia już zapakowane w torebki, czyli tak zwane pakiety oraz dodaje się test w postaci paska, który pokazuje, czy narzędzia zostały prawidłowo wysterylizowane. Wybierany zostaje program, dzięki któremu przez około 15-30 minut wszystko zostaje poddane wysokiej temperaturze. Na koniec urządzenie drukuje raport, który zostaje zachowany i wpinany do dokumentacji.

Jak my możemy łatwo sprawdzić, czy narzędzia są jałowe bez proszenia o okazanie testu? Wystarczy popatrzeć na lewy górny róg, w którym znajduje się mały prostokąt. Jeśli jest on różowy oznacza ze pakiet nie został poddany sterylizacji, a jeśli jest on ciemno brązowy, ciemno zielony lub czarny (w zależności od producenta) to mamy pewność, że salon zadbał o nasze bezpieczeństwo. Co jeszcze może być ważne? Oczywiście data sterylizacji a mianowicie ile czasu upłynęło od procesu do momentu otwarcia torebki. Na każdym pakiecie powinna znajdować się data w jakim dniu sterylizacja miała miejsce i od tego momentu narzędzia są dla nas bezpieczne około trzy miesiące. Niektórzy umieszczają dwie daty co może oznacza okres od do w którym bez obaw możemy korzystać z danych przyrządów. Niestety nie każde

Podsumowując, sama dezynfekcja nie zapewni nam całkowitego bezpieczeństwa! Dbajmy o to i zwracajmy uwagę czy salon, w którym wykonywany jest dany zabieg jest w pełni odpowiednim dla nas miejscem spełniającym wszystkie standardy. Warto szerzyć tą wiedze by każdy miał świadomość swojego bezpieczeństwa.

Gabriela Jewczuk
Stylista Paznokci